pondělí 22. ledna 2018

Čtenářská výzva 2018

Začínám tématem 7.) kniha, podle níž byl natočen seriál
Pročítám doporučení a vybírám: Ken Follett - Pilíře země
 A tak se přede mnou odvíjí devětset stran plných úkladů, bojů, vznešených myšlenek a plánů, které se střetávají s lidskou touhou vlastnit, mít moc.... a občas se mi čtení prolíná s tím, co se děje teď a tady:

str. 132 - "Kdysi dávno si mnichové byli rovni úplně ve všem. V těch dávných dobách se k sobě chovali jako skuteční bratři. Převor byl jen první mezi sobě rovnými a všichni dohromady přísahali poslušnost svatému Benediktovi a jeho zásadám, a ne představitelům kláštera. Jenže jediné, co dnes z téhle dřevní doby zbylo, jsou volby převora a opata. Někteří mnichové se ani s touto svou mocí nedokážou vyrovnat. Chtěli by, aby jim někdo řekl, jak mají volit, nebo navrhují, že by se rozhodnutí mělo svěřit do rukou výboru složeného z klášterních funkcionářů. Jiní své výsady zneužívají a chovají se povýšeně, nebo žádají za svou podporu nějaké protislužby. Většina má prostě a jednoduše strach, že se nedokážou správně rozhodnout."


...a tak si říkám, že tohle nejsou smyšlené příběhy z dávné minulosti, to je naše DNA... a najednou jsem ráda, že náš současný politický boj se vede sice nenávistnými a lživými, ale přesto "jen" billboardy a já si myslím, že to nakonec nějak ustojíme - obě strany - ať už to dopadne, jak chce...

Nevěděla jsem, že ke knížce vznikla i desková hra:)


Katedrály mě fascinujou - tím, jak přesahujou lidský měřítko - fascinujou mě i v době mrakodrapů, vůbec si nedovedu představit ten pocit, co zažívali lidé 12. století a hlavně, jak vůbec došli k tomu nápadu, že něco takovýho postaví. A kdo byl ten první...???

Tohle je ta seriálová, vymyšlená - Kingsbridge

A ještě pár skutečných, o kterých se v knize mluví - Salisbury, Winchester

A až na to budu mít, tak určitě pojedu s touhle cestovkou:
protože tenhle pán o nich ví hodně.
Zatím si půjčím nějakou jeho knížku a projdu si ty v Čechách...a že jich je:)))

A ještě dovětek ke čtení - 200 stránek knihy se odehraje hned v prvním díle seriálu - je to pastva pro oči, ale nedozvíte se nic o pocitech, jaké to je, když padouch poprvé zabije, jak opojený je svou mocí nad smrtí, nebo jak zapálení katedrály začne malým ohýnkem - který jde ještě uhasit, místo toho jaksi jeho aktér mimovolně přikládá fascinovaný rychlostí a velikostí ohně - a pak už se nedá nic dělat - dozvíte se, jak přemýšlí otec právě narozeného dítěte, kterému při porodu zemřela matka, uděláte si obrázek o středověké společnosti - všichni spí pospolu v jedné hodovní síni - ustláno mají na čerstvé slámě - svoji ložnici má pouze pán hradu a jeho rodina - a tam přijímají veškeré návštěvy - politické, přátelské, oficiální - dozvíte se třeba, že nákres katedrály se dá udělat do sádrové destičky, že žít ve středověku "na hromádce" je hřích, za který žena může být potrestána upálením....s chutí si přehrávám všechny díly v angličtině, ale čtení je čtení:)))

2 komentáře:

Ilona Ř. řekl(a)...

Zrovna tuhle knihu mám na nočním stolku také :-)

Jana Burianová řekl(a)...

Opravdu? Na dlouhý zimní večery:)))