neděle 13. července 2014

Maraton filmů skončil...

viděla jsem asi 11 filmů v průběhu 5ti dnů. Každý z nich ve mně zanechal stopu, dozníval... Těch "normálních" filmů bylo málo, ty ale ve Varech nikdo nečeká. 8 promítacích sálů, vždycky plno. Na konci se tleská. Občas vyjdou na pódium tvůrci - samí mladí - fandím jim. Hlavně kameramanům. Zdá se, že se blýská na dobré filmové časy, filmy jsou vypiplané od začátku do konce. Hudba, obraz i děj jdou ruku v ruce - týmová práce.

V tichu
Česko - slovenský film o holocaustu. Co nového se k tomuhle tématu dá ještě říct? Tenhle film je tak nějak...jiný - výtvarný, hudební, nejsou zde žádné dialogy, jen "vnitřní hlas" hlavních postav. Bezstarostnost předválečné éry - jazz a swing a najednou střih - těžké tiskařské stroje chrlící vyhlášky o zákazech pro židy. Někteří té absurditě nevěří. Brzy tu absurditu poznají na vlastní kůži.
http://webmagazin.teraz.sk/hudba-a-film/v-tichu-film-holokaust-vojna/2190-clanok.html

Blind
film o získané slepotě. Vzpomněla jsem si na "Neviditelnou výstavu" z loňského roku v Praze. Film se dá vyprávět jen těžko - je to mozaika skutečnosti a představ hlavní hrdinky, vdané mladé ženy, která ztratila v dospělosti zrak. Sedí doma, bojí se ven, přemýšlí o svém manželství...

Naléhavé rytmy
přijela do Varů představit režisérka a herečka Fanny Ardants Franco Nerem. Ten už není tak charismatický jako před mnoha lety - celkem omšelý stařík, zato z Fanny září ženskost a dětská naivita v jednom, před projekcí opravdu srdečně, s úsměvem a trpělivostí podepisovala desítky fotek, pózovaly pro fotografy, usmívala se, rozpovídala se o svém filmu, prostě zářila. 
Film samotný byl o vášni ženy k jedinému muži, kvůli kterému se vzdá své kariéry nadané violoncellistky. 
V pozadí filmu jsou naznačeny další závislosti - na práci, hazardních hrách, na alkoholu, na úspěchu svých žáků...přesto mě film do hloubky tolik nezasáhl. Ale překvapilo mě, že Fanny Ardant je 65 let - neuvěřitelných!
Žena, která se umí smát, žena, ze které ženskost prýští přímo opojně.

Kmen
film, o kterém se hodně mluví. Když jsem ho shlédla, byla jsem šokovaná. Myslela jsem, že je to dokument. Celý je jen ve znakové řeči, bez hlasů, bez titulků, jen se zvuky  - klapot nohou, bouchání dveří, rány pěstí...drsný film, ne každý vydržel až do konce. Jenže pak jsem se dozvěděla, že film byl natočený podle scénáře - jako metafora k tomu, co se děje na Ukrajině - mocní versus bezmocní, železná pravidla, která se nedají obejít, podplácení, šikana, prostituce...uf. Herci byli hodně mladí - neslyšící. Připadá mi, že pro ten film byli zneužití. Tak drsné scény, tak civilně zahrané, že se film zadřel až pod kůži. To asi režisér chtěl. Na mě to bylo moc a říkala jsem si proč. A plakát k filmu mi připadá hodně laciný - nahota, která zve do kina.
Film jsem shlédla hned první den festivalu, říkala jsem si - to to pěkně začíná...zůstal pro mě tím nejhorším.
 Utiš vodu
japonsko - španělsko-francouzský film. Poetický, klidný, pro nás Evropany těžko pochopitelné skrývání emocí, které pak městnané vyplavou na povrch neadekvátní přehnanou reakcí. Málo se mluví, hodně se prožívá, málo se sdílí.Žádné komentáře: